mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůChrustenická šachta

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Vydejte se s námi do Železnorudného dolu Chrustenice, kde můžete spatřit řadu unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti.  Důl se nachází na okraji obcí Loděnice a Chrustenice, přibližně 150 m od dálnice Praha – Beroun.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Železnorudný důl Chrustenice byl v provozu od roku 1861 do roku 1965.  Měl celkem pozoruhodných 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře.  Během sta let usilovné práce se z dolu vytěžilo necelých 8 milionů tun rudy.

V roce 1997 byl důl otevřen veřejnosti. V současné době je tento důl zpřístupněn nejen turistům, ale též potápěčům.  Těšit se můžete na unikátní exponáty hornictví a lomařství, ale také na velice oblíbenou jízdu důlním vláčkem. 

Před vchodem do podzemí si nenechte ujít expozici o lomech Amerika – Mořina, která Vás jistě nadchne. Důl ve své provozní době patřil k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu – oblasti západně od Prahy.

V roce 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, dále také oblíbený film Bumerang, televizní seriál Motel Anathema a v roce 2000 druhé pokračování Zdivočelé země.

Nenechte si ujít báječnou podívanou na důlní lokomotivy, vozíky, lampy,  nakladače, vrtací zařízení, sklad střeliva atd. Jistě Vás potěší i možnost navštívit hornickou odpočívárnu a podzemní konírnu. Celou expozici doplňují dobové fotografie, mineralogická sbírka a ostatní dokumenty. Teplota v dole je přibližně 8 stupňů celsia, tudíž je velice vhodné se tepleji obléct.

Chrustenická šachta
267 12 Chrustenice
Tel.: 222 718 388
web: www.chrustenicka-sachta.cz

Zdroj fotek: www.chrustenicka-sachta.cz


GPS souřadnice

50.005066, 14.1517108 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 0' 18.2376'', E 14° 9' 6.15888''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu