mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůMáslovické muzeum másla

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

V malé vesnici, ležící jen několik kilometrů severně od Prahy, objevíte jediné muzeum svého druhu v České republice a to Muzeum másla. Obecní muzeum vzniklo v roce 1997 z iniciativy ing. Vladimíry Sýkorové.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Tento netradiční výlet Vám přiblíží, jak se dříve vyrábělo máslo podomácku  v selských hospodářstvích, prohlédnete si různé druhy máselnic, odstředivek, formiček a obalů na máslo, ale také třeba chlívek, kde chybí snad už jen skutečná živá kráva nebo koza. Zatím musí stačit umělá.

Většinu exponátů si můžete sami vyzkoušet, děti si tu můžou kreslit a skládat puzzle anebo obdivovat nabídku malého muzejního obchůdku, kde jsou ty nejroztomilejší kravičky – plyšové, porcelánové i mýdlové.

Báječné jsou i občasné výstavy – třeba před Vánocemi tady můžete spatřit máslový betlém. Mezi nejoblíbenější akce máslovického muzea jistě patří stloukání másla, které se zpravidla koná dvakrát ročně; na podzim a na jaře, kdy  bývá spojeno s turistickým pochodem Máslovická šlápota aneb Šlapeme do Máslovic stloukat máslo. Sami si vyzkoušejte, jak se máslo stloukalo.

Zpočátku je to jednoduché, dokud je smetana  ještě tekutá. Postupně ovšem houstne a na stloukání si pak troufnou jen návštěvníci posiloven.

Na závěr si čerstvé máslo namažete na vynikající křupavý chléb a kdo chce a má odvahu, zapíjí podmáslím. Jistě nikdo neodolá. K tomu Vám bude hrát muzika, zažijete výrobu pomlázek, píšťalek – zkrátka pohodička, jak má být.

Vesnice Máslovice se nachází v turisticky zajímavém prostředí přírodního parku Dolní Povltaví. Návštěvu lze spojit také s návštěvou blízkých zámků Nelahozeves a Veltrusy.

Muzeum Máslovice
Pražská 3
250 69 Vodochody
Tel.: 603 431 148
Web: http://www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla

Zdroj fotek: http://www.maslovice.cz/


GPS souřadnice

50.2090679, 14.3798548 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 12' 32.64444'', E 14° 22' 47.47728''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu