mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůMuzeum loutkářských kultur, Chrudim

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Muzeum loutkářských kultur se nachází v historickém centru města Chrudimi nedaleko Resselova náměstí. Je umístěno v překrásném renesančním Mydlářovském domě, který byl postaven chrudimským měšťanem Matějem Mydlářem v letech 1573 – 1576.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jeho syn Daniel k tomuto domu přistavěl netradiční věžičku ve tvaru minaretu, která je jednou z dominant Chrudimi. Muzeum bylo otevřeno 2. července 1972 a představuje historii a současnost českého, ale i světového loutkového divadla.

Základem muzejních sbírek je soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka, který byl neúnavným organizátorem loutkářského života. Díky jeho angažovanosti jsou k vidění loutky z mnoha zemí. Sbírky se průběžně rozrůstají a jsou neustále doplňovány o nové kousky.

V dnešní době se muzeum pyšní přibližně 50 000 kusy sbírkových předmětů, z čehož loutky z celého světa čítají na 8 500 exponátů.  Mezi dalšími vystavovanými předměty jsou různé scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tématikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a mnoho dalších. V muzeu jsou uchovávány a zpracovávány všelijaké dokumenty týkající se vývoje českého i světového loutkářství.

Muzeum nabízí několik stálých, sezónních a krátkodobých expozic, které jsou průběžně obměňovány a aktualizovány. Návštěvníkům nabízí k zakoupení mnoho upomínkových předmětů a suvenýrů – dřevěných loutek různých velikostí, pohledů, turistických známek, plakátů, kalendářů, leporel, knih především s loutkářskou tématikou, a mnoho dalších.

Již od počátku své existence sídlí muzeum v Mydlářovském domě (čp. 74). Jedná se o architektonicky unikátní stavbu. Díky tomuto skvostu se mnoho měšťanů rozhodlo přestavět své domy do honosnější podoby a Chrudim se během krátké doby výrazně proměnila.Věžička ve tvaru minaretu bývá zpřístupněna pouze při významných příležitostech. Během přestavby v roce 2009, kdy zde byl vybudován výtah, se muzeum připojilo ke kulturním památkám, které mají bezbariérový přístup.

Každoročně se také v Chrudimi na začátku července uskutečňuje festival Loutkářská Chrudim, což je celostátní přehlídka amatérského loutkářství.

Muzeum loutkářských kultur
Břetislavova 74
537 60 Chrudim

Telefon: +420 469 620 310
Web:     www.puppets.cz

Zdroj fotografií: www.puppets.cz


GPS souřadnice

49.9504892, 15.7951522 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 1.76112'', E 15° 47' 42.54792''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Muzeum loutkářských kultur, Chrudim

  1. Sandra Matušková

    Vypadá to zajímavě, ještě se mi líbí muzeum v Prachaticích. Nebyl jste tam někdo?

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu