mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRegionální muzeum Chrudim

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Regionální muzeum Chrudim je umístěno v novorenesanční budově z let 1897 – 1898. Nachází se v centru města nedaleko Resselova náměstí. Před budovou muzea je umístěna socha významného chrudimského rodáka Josefa Ressela, který vynalezl světově proslulý a používaný lodní šroub.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Muzeum bylo otevřeno v roce 1892 jako Průmyslové muzeum pro východní Čechy v Chrudimi. V útrobách muzea se nachází rozsáhlý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. Muzeum nabízí několik stálých expozic představujících regionální historii, umělecký plakát a umělecké řemeslo. Je zde také ročně realizováno několik krátkodobých výstav, pro školy jsou nabízeny výukové programy k výstavám, průběžně se pořádají různé přednášky a jsou vydávány Chrudimské vlastivědné listy, Chrudimský vlastivědný sborník a další odborné publikace.

Muzeum nabízí svým návštěvníkům několik stálých expozic. Jedná se o sbírku archeologie, nabízející exponáty z Chrudimi a jejího blízkého okolí. Dále sbírku etnografie, která je tvořena především předměty z chrudimského regionu (Chrudimsko, Hlinecko, Nasavrcko, Skutečsko, Heřmanoměstecko).  Sbírka historie je tvořena množstvím menších souborů, které lze rozdělit podle oborů a materiálů. Byly získávány většinou darem od místních obyvatel a příznivců muzea, popřípadě nákupem a tyto předměty pochází z 19. a 20. století.

Součástí muzea je i knihovna – sbírková a odborná. Mezi nejvyhledávanější studijní prameny patří regionální noviny a časopisy pocházející i z konce 19. století. Součástí sbírek jsou i přírodovědná expozice a expozice výtvarného umění. Mezi uznávané stálé expozice rozhodně patří i plakáty Alfonse Muchy. Jedná se o soubor 42 litografií tohoto významného českého malíře a představitele secese.

Regionální muzeum v Chrudimi 
Široká 86, 537 01 Chrudim

Tel./Fax: 469 620 330
Web: www.muzeumcr.cz

Otevírací doba: Po – zavřeno ,  Út – Ne   9-12, 13-17

Zdroj fotografií: www.muzeumcr.cz


GPS souřadnice

49.952836, 15.7919554 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 10.2096'', E 15° 47' 31.03944''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Regionální muzeum Chrudim

  1. Sandra Matušková

    Vypadá to tam super, zrovna jsem koukala na fotky a asi se tam brzy podívám :) Ještě nějaký tip na zámky/hrady poblíž Prahy? :)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu