mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Švýcárna Slatiňany – muzeum starokladrubského koně

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Vyrážíte-li na výlet do Slatiňan, nezapomeňte navštívit i zdejší novou turistickou atrakci – nově zrekonstruovaný objekt Švýcárna. Dlouholetá ruina, kolem které se procházelo na velmi známý Kočicí hrádek ale již září novotou a můžete zde navštívit interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Samotná Švýcárna vznikla v polovině 19. století přestavbou z myslivny, která stála nedaleko původní hájenky jižně od zámeckého areálu. Myslivna byla postavena roku 1839 a sloužila jako objekt pro občasný pobyt panstva v přírodním prostředí, nikoliv pro správu lesů. Přestavba proběhla na popud majitele slatiňanského panství Vincence Karla z Auespergu v roce 1847. Jako vzor sloužila horská salaš ve švýcarských Alpách, avšak inspirace k této přestavbě byla inspirována cestou majitele do Anglie v roce 1937.

K patrové myslivně byla přistavěna dvě přízemní křídla. Ze Švýcarska bylo poté dovezeno stádo typického švýcarského strakatého skotu a později přibyly i ovce. Odtud byla také zásobována zámecká kuchyně kravských a ovčím mlékem i mléčnými produkty. Auespergové měli na Švýcárně uloženou i sbírku keramiky.

Prostory Švýcárny sloužily i filmařům a to při filmu „Smrt v sedle“ a poté se zde natáčely i scény k seriálu „Dobrá voda“, který se zabýval tématikou koní a natáčen byl i ve slatiňanském hřebčíně. Švýcárna byla obydlena skutečnými zdejšími občany. Sloužila k ubytování zaměstnanců zámku i hřebčína. Posledním obyvatelem byl až do roku 1976 František Zeman, poté začala tato stavba chátrat.

Návrhů na obnovu Švýcárny bylo více, ten původní byl, že zde bude postaveno rekreační a konferenční centrum nebo informačně ekologické centrum. Objekt se roku 2006 podařilo bezplatně převést z majetku státu do majetku města Slatiňany a poté již nic nebránilo tomu, aby se začaly zpracovávat konkrétní projekty a shánět dotace. Rekonstrukce objektu začala roku 2011 a na konci června 2012 bylo muzeum starokladrubského vraníka slavnostně otevřeno veřejnosti.

V muzeu se návštěvníci procházejí samostatně, čili záleží pouze na nich, na které části expozice se zaměří. Seznámí se zde s chovem starokladrubských koní, kteří mají ve Slatiňanech svoji tradici a seznámí se i s životem profesora Bílka, který je doslova zachráncem právě těchto starokladrubských vraníků. Expozice nabízí i pohled na průběh rekonstrukce tohoto objektu. Návštěvníci mohou shlédnout mnoho filmových dokumentů z této oblasti i se seznámit s detaily chovu tohoto plemena v Čechách.

Interaktivní muzeum nabízí i plno aktivit, kdy si například návštěvníci mohou vyzkoušet jízdu s povozem, kdy vezmou samo do rukou otěže, nebo si na instalované figuríně mohou vyzkoušet, jaké to je ustrojit koně do pracovního nebo jezdeckého postroje. K nahlédnutí je připraven i reálný box pro koně včetně krmení a podestýlky. Toto muzeum může sloužit jako takový doplněk k expozici hipologického muzea, které je umístěno na nedalekém zámku. Rozhodnete-li se zdejší region navštívit, tak nezapomeňte si prohlédnout obě tyto expozice, které rozhodně stojí za návštěvu.

Otevírací doba:

  • ÚTERÝ – NEDĚLE: 10 – 12 13 – 17 hodin
  • PONDĚLÍ – ZAVŘENO

Kontakt:

Telefon: +420 469 315 134
Web: www.slatinany-svycarna.eu


Zdroj fotografií: slatinany-svycarna.eu


GPS souřadnice

49.9136648, 15.80055 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 54' 49.19334'', E 15° 48' 1.97994''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu