mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSoubor lidových staveb Vysočina

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Chrudimsko nabízící celou řadu volnočasových aktivit a zajímavých cílů pro návštěvu. Rozhodně nevynechejte návštěvu skanzenu lidové architektury Vysočina. Skanzen se skládá ze čtyř lokalit a všechny stojí za návštěvu.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Soubor lidových staveb Vysočina se nachází v okolí Hlinska v Čechách a skládá se ze čtyř lokalit – Veselý Kopec, Svobodné Hamry, Možděnice  a památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Nejznámější je Veselý Kopec, který je asi nejvíce navštěvován.

Skanzen byl otevřen v roce 1972, avšak osada Veselý Kopec byla založena již v první polovině 16. Století. Od roku 2003 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Jedná se o soubor lidových staveb z Hlinecka, Poličska a Litomyšlska. Jediná místní dochovaná stavba je stavení č.p. 4 tzv. chaloupka bezzemka, zbytek skanzenu jsou přenesené objekty z oblasti Železných hor a Žďárských vrchů. Skanzen je v současné době tvořen téměř třiceti objekty.

Roubené usedlosti a ostatní stavby názorně ukazují život a způsoby obživy drobných rolníků od poloviny 19. do poloviny 20. století. Veselý Kopec pravidelně nabízí mnoho kulturních akcí, které svým návštěvníkům přibližují zdejší život v průběhu celého roku. Jedná se především o různé jarmarky, výstavy, předvádění tradičních lidových zvyků a řemesel přizpůsobených roční době a ukazujících folklorní tradice a specifické slavení lidových svátků. Otevřeno je od dubna do října a dále v případě specifických akcí jako jsou například Vánoce na Veselém Kopci.

Betlém Hlinsko se nachází v centru stejnojmenného města. Jedná se o seskupení roubených objektů, které zde postupně vyrůstaly během několika desetiletí od poloviny 18. století. Domky obývali drobní řemeslnící, především hrnčíři, ševci, tkalci a také hračkáři. Rekonstrukce vybraných objektů započala v roce 1989. Jsou v nich nyní umístěny expozice dokládající způsob bydlení zdejších obyvatel, včetně dílen lidových řemeslníků.

Pokud se tedy chcete dozvědět, jak naši předkové žili, čím se živili a jak trávili případný volný čas, tak neváhejte a zdejší skanzen navštivte.

Telefon: 469 326 415 – správa, popř. 469 333 175 – průvodci Veselý Kopec,  469 311 429 – průvodci Hlinsko Betlém

Web:  www.vesely-kopec.eu

 Adresa: Příčná 350, 539 01  Hlinsko v Čechách

Zdroj fotografií: www.vesely-kopec.eu


GPS souřadnice

49.7619735, 15.8355904 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 45' 43.10472'', E 15° 50' 8.12531''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu