mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůBarokní areál Kuks

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+12)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jedna z nejhodnotnějších barokních evropských památek ve volné přírodě vznikala v letech 1695-1738 díky nápadu hraběte Františka Anotnína Šporka, známého milovníka umění, který pro svůj záměr angažoval vynikajícího tvůrce sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Obec Kuks najdete v malebném Podkrkonoší, v tichém sevřeném údolí horního toku Labe, mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Špork vytvořil v Kuksu úžasný stavební komplex se šlechtickou rezidencí, lázněmi, poustevnami, knihovnou a hospitálem pro sto válečných vysloužilců ze zdejšího panství. Dnes je zde k vidění jen pouhý zlomek barokního díla – především mohutná budova hospitalu s konventem milosrdných bratří, obklopená Braunovými světoznámými alegoriemi Ctností a Neřestí. Hospital s expozicí originálů soch, kostelem Nejsv. Trojice, hrobkou zakladatele a druhou nejstarší barokní lékárnou ve stř. Evropě „U Granátového jablka“ lze navštívit. V objektu sídlí také expozice Českého farmaceutického muzea. Přístupná je rovněž barokní zahrada.

Braun do pískovce vytesal Studnu Jákobovu, výjev narození Krista, klanění pastýřů.  Po naučné stezce lze dojít ke 3 kilometry vzdálenému lesnímu zátiší, zvanému Betlém. Zde M. B. Braun vytvořil v letech 1725-1732 na přání majitele panství sochařskou výzdobu, k níž chodívali za rozjímáním hosté kukských lázní. Ústřední partii tvoří Betlémské jeskyně s výjevy Narození Páně a Příchod Tří králů. Ačkoli se Betlém nedochoval v původním stavu a sochy jsou značně poničené, přesto tu můžete strávit příjemný den spojený s hledáním dalších soch a výjevů.

Areál Kuks
544 43 Kuks
Tel.: 499 692 161
Web: http://www.hospital-kuks.cz/

Otevírací hodiny:

duben, říjen (soboty, neděle, svátky): 9.00 – 17.00
květen, červen, září (denně kromě pondělí): 9.00 – 17.00
červenec, srpen (denně): 9.00 – 17.00


Zdroj fotek: hospital-kuks.cz


GPS souřadnice

50.3933942, 15.8940343 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 23' 36.21912'', E 15° 53' 38.52348''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu