mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Masarykova věž samostatnosti v Hořicích

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Kamenný památník s vyhlídkovou věží se nachází na vrchu Chlum na severním okraji Hořic v Podkrkonoší cca 20 km severozápadně od Hradce Králové v nadmořské výšce 408 m.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Byl postaven po 1. světové válce jako upomínka na vznik nové Československé republiky. První plány na postavení víceúčelové rozhledny se však začaly objevovat již na počátku 20. století, kdy v roce 1908 hořická Galerie plastik zakoupila zdejší pozemky na Chlumu. Projekt zhotovil architekt František Blažek, učitel hořické sochařsko-kamenické školy a zároveň odborník na kamenořez. V přízemí objektu hodlal umístit pamětní síň československých legií, nad kterou měla být umístěna 45 m vysoká věž sloužící jako rozhledna. Stavbou byl pověřen Okresní sbor pro postavení Věže samostatnosti. Základy byly vyhloubeny v březnu 1925. Základní kámen byl položen 11. července 1926 a to za přítomnosti T. G. Masaryka, po němž byla také věž následně pojmenována. Finanční náročnost byla však vyšší, než se očekávalo, a tak byl památník se sochami Jana Vávry, Karla Lenharta a Emanuela Malého dokončen roku 1938 pouze s věží vysokou 25 m, která již následně nebyla dostavěna a řadu let její vrchol chránila pouze provizorní stříška. Slavnostně byla veřejnosti Věž samostatnosti otevřena v roce 1938.

Na počátku 2. světové války byla věž poškozena německou armádou. Opravy proběhly až po skončení války. Věž poté sloužila jako astronomická observatoř a vrchol se dočkal zakrytí hvězdářskou kopulí. Objekt změnil název na Památník odboje, patřil Svazu protifašistických bojovníků a tehdy započal i úpadek zájmu o tuto stavbu.

Obnovy se památník dočkal až po roce 1989. V 90. letech 20. století proběhla celková rekonstrukce, kdy zde bylo navíc umístěno velké sousoší od sochaře Františka Duchače-Vyskočila – Legie za hranicemi a památník se stal významným pietním místem obětí první i druhé světové války a protikomunistického odboje. Věž byla následně pojmenována „Masarykova věž samostatnosti“. Od roku 1999 je jeho majitelem hořické městské muzeum.

Věž je celkem 25 m vysoká a vyhlídka pro turisty se nachází v 20 m. Vede na ni 72 schodů. Otevřeno je denně od května do září kromě pondělí od 9.30 do 12 a od 13 do 17 hod. Památník se nachází u silnice č. 300 na konci Hořic směrem na Miletín. Z centra Hořic sem vede červená a zelená turistická trasa (cca 1,5 km).

Masarykova věž samostatnosti v Hořicích

Foto: Martin Čada. Děkujeme!


GPS souřadnice

50.3775547, 15.6388143 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 22' 39.19692'', E 15° 38' 19.73148''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu