Warning: dirname() expects exactly 1 parameter, 2 given in /data/web/virtuals/108711/virtual/www/wp-content/plugins/intelly-related-posts/includes/actions.php on line 10
Rodný domek F. L. Věka, Dobruška - Tipy na výlety, zajímavá místa a cyklotrasy v Česku
mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRodný domek F. L. Věka, Dobruška

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Drclák, šráček, trdlo – to všechno a spoustu dalších zajímavostí uvidíme v rodném domku Františka Vladislava Heka, kterého většina z nás bude znát jako filmovou postavu F. L. Věka – přesně takto zkomoleně totiž tohoto dobrušského kupce pojmenoval spisovatel Alois Jirásek ve svém historicky známém románu.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Domek v Novoměstské ulici stojí pár kroků od náměstí, do dálky svítí bílou omítkou. Jeden z dochovaných roubených domků z 18. století pokrývá šindelová střecha, pěkná je i dřevěná pavlač. Dobruška má symbol tohoto domku použitý i na řadě propagačních materiálů.

V 70. letech 20. století natočila Československá televize seriál F.L. Věk. Dobrušku si tehdy zahrálo nedaleké Nové Město nad Metují, kupecký krámek ale byl autentický. Držáky na váhy v podobě dvou mořských panen pocházejí z původního Hekova majetku – viděli jsme je v televizi a jsou i součástí expozice v Hekově domku, stejně jako včelí úl, tzv. klát, vyřezaný z jednoho kusu dřeva a použitý v seriálu v zahradě souseda Žalmana.

Domek F. L. Věka se stal jedním ze symbolů Dobrušky a toto město si bez jeho existence jen těžko dovede představit život. Neustále dalším generacím připomíná, že hrdost na příslušnost k českému národu by neměla být jen historickým pojmem, ale samozřejmou součástí života každého z nás.

Expozice v domku má celkem tři části. Obytná světnička Vám připomene, jak se žilo na počátku 19. století. Uvidíte v ní dobový ručně malovaný nábytek, obrázky malované na skle, kolovrátek, loučník a spoustu dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Na světničku poté navazuje kupecký krám, kde uvidíte většinou různé předměty pro domácnost a hospodářství. Poslední expozice Vám představí život a dílo nejpopulárnější dobrušské osobnosti.

Pokud již budete v Dobrušce, nezapomeňte navštívit i vstupní prostor nedaleké radniční věže, kde je instalována stálá expozice Mládí Františky Kupky. Tento slavný malíř se sice narodil v sousedním Opočně, ale dětství a mládí prožil právě v Dobrušce. Další z nainstalovaných expozic se věnuje například hrdelnímu právu.

Rodný dům F. L. Věka
Novoměstská ulice
518 01 Dobruška
Tel.: 494 629 668
Web: http://www.mestodobruska.cz/muzeum/?id=3

Otevírací doba:
duben a říjen: soboty a neděle od 9 do 17 hodin
květen, červen a září: denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin
červenec a srpen: denně od 9 do 17 hodin.

Zdroj fotek: mestodobruska.cz


GPS souřadnice

50.2925, 16.159167 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 17' 33'', E 16° 9' 33.0012''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu
Čtěte:   Informační centrum - Zámeček Jevíčko

Komentáře k Rodný domek F. L. Věka, Dobruška

  1. Keška první – U křížku, Dobruška (GC17ZNW) | Geocaching - příručka kačera

    […] kousek nad Dobruškou směrem na Opočno. Křížek s pohodovou lavičkou a výhledem na Dobrušku (rodné město filmového F. L. Věka) mě tenkrát hodně potrápil. Nezkušeným pohledem jsem hledal cokoliv, co by se odlišovalo, […]

  2. Dobruška - Královéhradecký kraj

    […] Rodný domek Františka Vladislava Heka […]

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu