mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůStátní zámek Slatiňany

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Státní zámek Slatiňany existoval již před více než šestisty lety, pravda tehdy pouze jako tvrz. Současnou podobu získal po mnoha přestavbách na přelomu devatenáctého století. Koncem čtyřicátých let minulého stolení bylo v zámku zřízeno muzeum koní rozdělené na uměleckou a vědeckou část. U zámku naleznete park v anglickém stylu a nedaleko také lákavou atrakci pro děti – Kočičí hrádek.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Veřejnosti přístupný zámek není až tak známý, nicméně ukrývá řadu zajímavého, možná právě i proto byl v březnu 2001 vyhlášen za národní kulturní památku. Zámek je již dávno pevně spjat s koněm – hlavním pomyslným symbolem tohoto místa. Koně uvidíte opravdu všude, v areálu zámeckého parku najdete funkční hřebčín, na louce za zámkem se vyjímá socha koně, která je jedním z Kafkových návrhů koně, na kterém sedí Jan Žižka z Trocnova v Praze na Vítkově. Po roce 1950 bylo na zámku zřízeno hipologické muzem, které dnes patří k nejrozsáhlejším a jeho expozice vznikla svozem ze stodvaceti hradů a zámků v Čechách i na Moravě.

Při návštěvě zámku ve Slatinanech můžete volit ze dvou okruhů – Hipologickou expozici, která seznamuje návštěvníky s vývojem a historií koní, nebo zámeckou expozici, která představí do detailu zámek Slatiňany ze dvou úhlů. Prvním z pohledů bude expozice z pohledu šlechtice – reprezentativní pokoje, pracovna, salóny a salónky. Druhý – podstatně střídmější pohled – jsou pak expozice z pohledu sloužícího lidu, kde zavítáte do suterénu zámku a navštívíte bývalé provozní prostory – lednici, kuchyň s kachlovými kamny, historické vybavení, umývárnu a další. Naprostá většina výbavy je originální, můžete tak zahlédnout například kotelnu z počátku 20. století či anglický dvorek určený ke skladování uhlí.

Prohlídku zámku může následovat procházka v zámeckém parku, který se chlubí rozlohou šestnácti hektarů a vhodně ho doplňují koně – například výběh koně Převalského. Park se chlubí nejširší dendrologickou výbavou ve východních Čechách. Obzvláště na jaře a na podzim naleznete zářivé barevné scenérie, které doplní i jezero s lekníny.

Pokud na zámek zavítáte s dětmi, doporučujeme krátkou vycházku (necelé dva kilometry) směrem od zámku do lesa. Naleznete zde Kočičí hrádek, kde děti sami mohou vyzkoušet, jaké je to stát se princeznou či princem.

Bližší informace naleznete na webových stránkách www.slatinany.cz .

Státní zámek Slatiňany
Zámecký park 1
538 21 Slatiňany

Telefon: 469 681 112,  724 663 680
E-mail: slatinany@pardubice.npu.cz
Web: www.zamek-slatinany.cz


Zdroj fotek: Archiv města Slatiňany


GPS souřadnice

49.919167, 15.810833 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 55' 9.0012'', E 15° 48' 38.9988''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Státní zámek Slatiňany

  1. Petra Tvrdoňová

    Tam jsem byla minulý týden :-)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu