mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZřícenina hradu Košumberk

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Z dálky si možná více než zámeckým zřícenin všimnete pyšné věže poutního kostela Panny Marie na Chlumku. Je podstatně mladší než zámek, ale to není jediný důvod, proč se dochoval v lepší kondici. A přece Košumberk, na přelomu 16.-17. století přestavený z gotického hradu na renesanční sídlo bohatých Slavatů, býval nejvýstavnější v okolí. Hrad byl založen koncem 13. století Ojířem z Košumberka.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Zřícenina hradu Košumberk leží v obci Luže. Tehdy v něm sídlila českobratská škola, v jejíchž lavicích zasedal nejen Albrech z Valdštejna, ale také mladičký synek majitelů Vilém Slavata. Ano, ten, který se později přiklonil ke katolicismu a jako odpůrce odbojných stavů byl v roce 1618 vyhozen z okna Pražského hradu. Slavatovský majetek později zdědila Marie Maxmiliána, vdova po Vilémově synovi.

Jádro hradu tvoří zřícenina vejčitého půdorysu s obrovskou věží na jihu. Na západě můžete obdivovat zbytky parkánové zdi s válcovitými baštami, na východě k němu přiléhají zříceniny dvoukřídlého renesančního paláce s otisky arkád na nádvoří. Na vstupním průčelí Vás jistě nadchnou psaníčkové sgrafito a znaky Slavatů a Žerotínů.

V okolí zámku si nenechte ujít romantický park anglického typu, který je vyzdoben vzácnými stavbami, z nichž se do současnosti dochovala pouze hradní zřícenina a čínský pavilón.

V areálu hradu je stylová obřadní síň, odborná muzejní knihovna a přednáškový sál. Nechte se vnést do středověku a poznejte, jak se dříve žilo.

Hrad a zámek Košumberk
538 54 Luže
Tel.: 469 672 191
Web: http://www.kosumberk.cz/

Otevírací doba
11. dubna – 31. května sobota, neděle a svátky: 10:00 – 17:00
15. června – 12. září denně mimo pondělí: 10:00 – 17:00
13. září – 28. října sobota, neděle a svátky: 10:00 – 17:00

Zdroj fotek: kosumberk.cz


GPS souřadnice

49.893426, 16.0287391 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 53' 36.3336'', E 16° 1' 43.46076''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu