mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSečská přehrada – Oheb

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+12)
Loading...
Orientační mapka výletu

Významným centrem rekreace v západní části Pardubického kraje je Sečská přehrada na Chrudimce, jejíž zděná 165 metrů dlouhá a 42 metrů vysoká hráz zadržuje jezero o rozloze 220 ha, dlouhé 5 km.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Sečská přehrada ve městě Seč leží přibližně 16 km jihozápadně od Chrudimi. Na jeho hladinu shlíží z vrcholu vysokého skalnatého ostrohu rozsáhlé zříceniny hradů Oheb z doby kolem roku 1400, který byl za husitských válek pevnou oporou kalicha. Ještě v roce 1469 byl rozsáhle opevněn, kolem 15. století ale opuštěn a ponechán zkáze. Zůstaly z něj značné zbytky hradeb, brány, paláce a dvou věží. Z hradní skály je krásný pohled na jezero.

Přehrada zatopila kromě jedenácti obytných domů a jednoho velkého statku čtyři mlýny, čtyři pily a tírnu Inu. Zalesněné skalnaté stráně nad pravým břehem přehrady včetně Ohebu jsou chráněny jako přírodní rezervace, v níž se vyskytuje řada vzácných rostlin a živočichů, zejména měkkýšů.

Tak trochu kuriozitou je existence dalšího hradu, co by kamenem dohodil od Ohebu. Stával na skále nad tunelem, do něhož ústí silnice vedoucí po přehradní hrázi; dochovaly se z něj výrazné zříceniny. Hrad se jmenoval Vildštejn a byl starší než Oheb – počátek 14. století.

Energetická část Sečské přehrady byla vybudována v letech 1941- 1946. Přivaděč vody do vyrovnávací komory je z větší části zhotoven z dřevěných dýh, stažených prutovými ocelovými obručemi. Přivaděč má průměr 2000 mm a dlouhý je 1280 m, je to unikátní technická památka. Elektrárna je umístěna pod vyrovnávací komorou, asi 1,2 km pod přehradou na levém břehu řeky Chrudimky. Je vybavena Francisovou turbinou.

V okolí vodní plochy se můžete těšit na mnoho rekreačních zařízení s ubytovacími a stravovacími kapacitami a soukromých chat.

Sečská přehrada
Web: http://www.zeleznehory-hm.cz/2274/secska-prehrada/

Zdroj fotek: www.zeleznehory-hm.cz/2274/secska-prehrada/


GPS souřadnice

49.8473272, 15.657138 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 50' 50.37792'', E 15° 39' 25.6968''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu