mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůČertova zeď

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Unikántí čedičový útvar, národní přírodní památka, vystupující jako hradba s vodorovně uloženými sloupcovými kvádry horniny. Nejnápadnější útvar, zvaný Čertův stolec, je vysoký 8 metrů a 15 metrů dlouhý.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Čertova zeď se nachází asi 5 km západně od Českého Dubu. Původ má ve třetihorách, kdy se do prasklé pískovcové kůry vylilo žhavé magma a ztuhlo, aníž se rozlilo do šířky. Po miliony let okolní pískovec zvětrával, až na povrch vystoupila 28 km dlouhá čedičová žíla. Čertova zeď je dnes jejím největším pozůstatkem. Na mnohých místech jsou dodnes patrné i hluboké příkopy v pískovci po těženém čediči. Podle pověsti je Čertova zeď výsledkem sázky jednoho sedláka s čertem. Pekelník měl za jedinou noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu. Sedlák si ale zachránil duši lstí – zakokrhal, probudil všechny kohouty v okolí a pekelník své dílo nedokončil.

Čedičova zeď dlouho sloužila jako odolný stavební materiál – ještě ve 2. polovině 18. století se její kámen těžil na stavbu tzv. císařských silnic. O záchranu lokality se zasazovali i zahraniční odborníci. Zbytek zdi byl v roce 1923 konečně zabezpečen a v letech 1929-30 vykoupen státem. Přístup na Čertovu zeď: z Českého Dubu směr Osečná na rozcestí mezi Smržovem a Kotlem, odtud pěšky po turistické značce. V okolí Čedičové skály můžete spatřit některé teplomilné druhy rostlin, které se v širším okolí vyskytují vzácně – např. zplanělý pelyněk kozalec, zběhovec lesní, netřesk výběžkatý či klinopád obecný.

Čertova zeď je volně přístupná.

Čertova zeď
Smržov u Českého Dubu
Web: http://zabrdka.wz.cz/Smrzov/Certovazed-stolec2.htm

Zdroj fotek: http://zabrdka.wz.cz/Smrzov/Certovazed-stolec2.htm


GPS souřadnice

50.6609897, 14.9961592 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 39' 39.56292'', E 14° 59' 46.17312''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu