mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Bílé kameny – Lužické hory

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Zajímavý přírodní úkaz v podobě bílých kamenů můžeme najít necelý kilometr severně od Jítravy, konkrétně na úpatí vrchu Vysoká (545 m n. m.). Bělostné bílá skály se zaoblenými křivkami vytvářejí zajímavou podívanou, připomínající mohutné hřbety odpočívajících slonů. Místní tak bílým kamenům často říkají Sloní skály.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Bílé kameny se nacházejí na katastru obce Rynoltice  a jsou velice pěknou ukázkou zvětrávání křídových pískovců, které tvoří izolovanou morfologicky výraznou skupinu skal. Bílé kameny, nebo chcete-li Sloní skály, jsou od roku 1955 chráněny jako přírodní památka. V těsné blízkosti Bílých kamenů vede naučná stezka „Lužické a Žitavské hory“.

Bílé skály jsou tvořeny šikmo ukláněnými vrstvami světlých svrchnokřídových pískovců. Pískovce se naklonily v třetihorách vlivem silných tektonických pohybů v oblasti lužického zlomu. Průběh tohoto zlomu je velmi dobře viditelný například na nedalekých Kozích hřbetech.

V průběhu času byly pískovcové útvary o výšce až dvaceti metrů vystaveny intenzivní erozi, která postupně zvětšovala pukliny v kamenech a obrušovala povrch skal do současné podoby. Svrchní část skal tvoří pískovce s velkým obsahem minerálu kaolinitu – právě ten vytváří bělostný dojem. Množství kaolinitu ubývá směrem k úpatí skal.

V současné době jsou Bílé kameny rozlomeny na tři samostatné skalní bloky téměř svislými puklinami – mezi skalami tam vzniklo pomyslné malé skalní městečko. V jedné ze skal se postupem častu vytvořit přes čtyři metry dlouhý skalní tunel.

Tuto přírodní památku dobře uvidíte například při jízdě po silnici I/13 severním směrem.

K Bílým kamenům se váže i zajímavá pověst o odchodu trpasličího národa:

Před dávnými lety se prý poblíž Sloních skal ztratila mladé pastýřce kravka. Dívka ji dlouho nemohla najít a bloudila mezi bílými bloky tak dlouho, až si povšimla, že dobytče snad zázrakem vylezlo na jednu z menších skalek. Vyděšená pastýřka se namáhavě vyškrábala nahoru a ke svému velkému překvapení spatřila vedle kravky sedět malého trpaslíka s dlouhými šedivými vousy. Dříve než mohla vykřiknout, naznačil jí ručkou, aby byla tiše a posadila se. Poté slabým hlasem promluvil: „Neboj se, nikdo ti neublíží. Potřebujeme jen tvoji pomoc. Vezmi si tento klíček od naší pokladnice.“ Přitom vtiskl překvapené dívce do dlaně malý starobylý klíč s kovaným očkem a pokračoval: „Časy se změnily, lesy mizí, krajina je zpustošená a lidé čím dál tím více zlí. My, trpaslíci, musíme odtud pryč, pryč ze země. Opatruj klíček dobře. Učiníš-li tak, nebudeš nikdy žít v bídě. Možná, že se pro něj jednou vrátíme, až nastanou lepší časy.“ Dívka pokývala nejistě hlavou a zeptala se trpaslíka: „A kde jsou všichni ostatní, kde máš svůj lid?“ Mužík zvedl ruce k nebi a zvolal: „Bratři, kapuce dolů!“ Okolo pastýřky se postupně zjevovaly desítky mužíčků, posedávajících po všech okolních skálách. Trpaslík se smutně usmál, podal dívce ručku na rozloučenou a opět zavelel: „Bratři, kapuce nahoru!“ Všichni trpaslíci opět zmizeli a jen tichý vzdalující se zpěv dával tušit, že trpasličí lid míří kamsi do dáli směrem k Žitavě, kde se měl setkat se svými bratry z Krušných hor. Dívka stiskla klíček v dlani a v mátohách odvedla domů kravku, která se záhadně pásla zase poblíž skal. Klíč k pokladům uschovala do duté lípy u statku a žila spokojeně až do smrti. Klíček v dutině stromu zůstal dodnes, neboť trpaslíky od té doby v kraji okolo Jítravy nikdo nespatřil.

Bílé kameny – Sloní skály, Lužické hory
Web: http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmbilkc

Zdroj fotek: luzicke-hory.cz, Jiří Kühn
Zdroj textu pověsti: luzicke-hory.cz


GPS souřadnice

50.800833, 14.858056 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 48' 2.9988'', E 14° 51' 29.0016''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu