mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůNárodní přírodní památka Radouč – Mladá Boleslav

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Navštivte s námi Národní přírodní památku Radouč, která byla zřízena již v roce 1977 k ochraně význačných vápníkových a teplomilných společenstev opukových skal s ojedinělým výskytem devaterky poléhavé. Právě zde je jediná lokalita u nás, kde můžeme tuto nádhernou rostlinu spatřit.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Národní přírodní památka Radouč leží na levém boku údolí Jizery se západní expozicí mezi Mladou Boleslaví a Debří. Radouč patří mezi jednu z nejbohatších xerotermních lokalit v tomto okolí a nabízí velice zachovalou ukázkou bezlesých jizerských strání. Kromě vzácné devaterky můžete na svazích vidět také koniklec luční nebo kavyl Ivanův. Nenechte si ujít pestrou podívanou, těšit se můžete nejen na velice vzácné rostliny, ale také na několik chráněných živočichů jako je např. sysel obecný spolu s bezobratlými živočichy.

Na přirozeném stanovišti budovanémvápnitými pískovci zde žije také velice významný xerotermní měkkýš Pupilla triplicita. Podklad tvoří křídové vápnité pískovce s polohami písčitých vápenců jizerského souvrství. Kromě teplomilných druhů rostlin zde můžete shlédnout i řadu druhů typických pro stepní lokality jako  např. snovačka,  majka fialová, stepník rudý či skálovka. V minulosti na tomto území probíhala různá vojenská cvičení, díky němuž se zde dochovala pionýrská vegetace písků. Tato pozoruhodná oblast jistě stojí za návštěvu. Přístup je bez omezení.

Národní přírodní památka Radouč

Mladá Boleslav
web: http://www.cittadella.cz/europarc/index.php?p=index&site=NPP_radouc_cz

Zdroj fotek: http://www.cittadella.cz/


GPS souřadnice

50.4294706, 14.9050806 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 25' 46.09416'', E 14° 54' 18.29016''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu