mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSchwarzenberský plavební kanál

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Unikátní vodní dílo v jihovýchodní části Šumavy, v okolí Jelení, Nové Pece a Přední Zvonkové se nachází plavební kanál spojující povodí Vltavy a Dunaje. Schwarzenberský plavební kanál byl vybudován za účelem dopravy dříví a díky nové vodní cestě bylo umožněno splavování polenového dříví ze Šumavy a jeho dopravu na odbytiště ve Vídni. Tím se podařilo hospodářsky využít lesní bohatství dosud nepřístupných šumavských hvozdů.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Postaven byl v letech 1789 až 1822 a to podle návrhu inženýra Josefa Rosenauera (zaměstnance vrchnostenské správy schwarzenberského panství se sídlem v Českém Krumlově). Celková délka kanálu je 45 km, včetně smyků a regulované části potoka Světlá. Šírka je 3,5 – 4 metrů. Pro neefektivitu byla pravidelná plavba do Rakouska ukončena v roce 1892, pravidelná plavba želnavským smykem k překladišti v Nové Peci až v 60. letech 20. století. Po letech chátrání, způsobeného mj. železnou oponou se kanál probouzí k novému životu. Dnes je plně obnoveno as 17,5 km jeho tras. Souběžně s kanálem vede příjemná stezka dostupná pěším turistům, cyklistům i lyžařům. Vzhledem k rovinatému profilu cesty je vhodná pro rodiny s dětmi i s kočárkem.

V Jeleních Vrších doporučujeme navštívit Muzeum Schwarzenberského kanálu, prohlédnout si expozici věnovanou jeho vzniku a stavbě. Poté již můžete vyrazit na samotný průzkum kanálu.
Na trase plavebního kanálu u osady Jelení objevíme i unikátní plavební tunel, původně dlouhý 419 metrů.Jeho spodní portál dostal novorenesanční podobu, horní novogotickou s cimbuřími. Stavba tunelu probíhala v letech 1821-23, letopočet 1889 pod portálem patrně připomíná datum vyložení koryta kamennými deskami.

V oblasti potoka Ježová na Jelení a nedaleko bavorských hranic se konají ukázkové plavby dříví. V době běžného fungování kanálu v 19. století plavba polen do Vídně trvala asi tak 8 dní.Nenechte si ujít tuto báječnou podívanou a vydejte se s celou vaší rodinou prozkoumávat plavební kanál.

Celoročně přístupné.

Schwarzenberský plavební kanál
Jelení 13
Nová Pec
Web: http://www.schw-kan.com/index.html

Zdroj fotek: schw-kan.com


GPS souřadnice

48.8149914, 13.8811547 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 48' 53.96904'', E 13° 52' 52.15692''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu