mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Petřín – Praha

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Petřín je velmi oblíbeným výletním místem nejen Pražanů a je to jedna z nejznámějších dominant Prahy. Podle pověsti právě odsud bájná kněžna Libuše předpověděla městu Praze slávu, která hvězd se měla dotýkat. Jedná se o 327 m vysoký kopec v centru města. Na jeho vrcholu najdete nejen velmi známou a oblíbenou Petřínskou rozhlednu, ale nachází se zde i plno dalších zajímavých objektů.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Během své historie tento kopec vystřídal řadu více čí méně známých pojmenování. Říkalo se mu nejen Petřín, ale i Hora, Kopec či Vrch sv. Vavřince, od něhož je odvozen německý název Laurenziberg a který pochází od názvu kostelíka, který stával na temeni hory. Kronikář Kosmas se své kronice popisuje Petřín jako skalnaté místo, což se latinsky řekne petra a údajně podle tohoto označení se místu začalo říkat Petřín. Město Praha ze zdejšího kamene – opuky, která se zde lámala, postavila mnoho staveb. Prvně jsou petřínské lomy zmíněny mnichem Sázavským, který se zmiňuje, že kameny odsud dal opat Silvestr ozdobit dlažbu Sázavského kláštera.

Na Petříně v dřívějších dobách stávalo i popraviště a to v blízkosti již zmíněného kostela sv. Vavřince. O zdejším popravišti se mluví i v souvislosti s vyvražděním Slavníkovců. Příslušníci rodu, které Přemyslovci nestačili povraždit 28. září 995 na Libici, pobíjeli poté na Petříně. Popraviště svému účelu sloužilo až do 14. století, především pak k trestání velkých protistátních přečinů. Až po vybudování Hladové zdi Karlem IV. bylo přesunuto na protější vrch Vítkov.

Zmíněná Hladová zeď zde byla postavena v letech 1360 – 1362 a sloužila k posílení městského opevnění Pražského hradu i Malé strany proti útokům ze západu a jihu. Původně byla 4 – 4,5 m vysoká a 1,8 m široká. Někdy je označována také jako Zubatá. Jedná se o opukovou hradbu, která je v horní části opatřená cimbuřím, ochozem, střílnami a několika předsunutými věžemi tzv. bastiony. Zeď se táhla od Újezdu až po Strahov a dále k Hradčanům. Hladová zeď se jí začalo říkat až ve vztahu k hladomoru, který vypukl v roce 1361, a stavba poskytla obživu mnohým nezaměstnaným z řad chudiny.

Dalším zajímavým místem na Petříně je Štefánikova hvězdárna, která je určena široké veřejnosti a slouží k popularizaci astronomie. Do provozu byla uvedena v roce 1928. Nabízí nejen možnost pozorování hvězdné oblohy ve večerních hodinách, ale i k přednáškám a výstavám. V přízemí budovy se nachází i menší odborná knihovna.

Mezi další zdejší zajímavé objekty patří Petřínská rozhledna, která je více popsána v článku o rozhlednách, zrcadlové bludiště, kalvárie neboli křížová cesta, letohrádek Kinských, sloupové sluneční hodiny a mnoho soch. Mezi asi nejznámější sochy patří K. H. Mácha, Jan Neruda, M. R. Stefánik u Hvězdárny, Hana Kvapilová a mnohé další.

Zdroj fotografií: Wikipedie


GPS souřadnice

50.0831965, 14.3981838 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 59.50742'', E 14° 23' 53.46176''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu