mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Opatovický kanál

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Dnešní výlet nás zavede k významnému středověkému vodnímu dílu v Pardubickém kraji k Opatovickému kanálu. Byl vybudován v letech 1498 až 1521 a zásoboval vodou zdejší rybniční síť, která patřila ve své době k velmi významným rybníkářským lokalitám, dokonce zde existovaly největší rybníky ve střední Evropě.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jedná se o vodní kanál – přivaděč, který čerpal vodu z nedalekého Labe a sloužil k napájení této významné rybniční sítě. V dobách své největší slávy napájel 230 rybníků pardubické rybniční soustavy. V minulosti byl kanál i součástí bohdanečského dřevěného vodovoru. Rybníky zde založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna. Pod stavbou Opatovického kanálu je podepsán pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský z Dobřenic, který učil i dnes známějšího rybníkáře Štěpánka Netolického.

Původně dosahoval délky 34.42 km, dnes je jeho délka asi 32.5 km. Začíná u Opatovic nad Labem a zpět do Labe se vlévá u obce Semín. Šíře koryta je na začátku kanálu 15 m a u ústí do Labe 2,5 m. Původně na něm stálo 32 mlýnů – nyní jsou v provozu pouze dva. Jeden je v obci Břehy, kde se nachází i vodní elektrárna a druhy v městečku Lázně Bohdaneč. Dnes je Opatovický kanál kulturní památkou a i v dnešní době zásobuje vodou zbylé rybníky, především pak Velkou a Malou Čeperku, Oplatil, Jezera, Bohdanečský rybník, za pomoci odbočného Sopřečského kanálu též Černý Nadýmač a Sopřečský rybník i další rybníky, s nimiž je kanál spojen napájecími struhami. U obce Semín také můžete nalézt zajímavou památku – Semínský aquadukt, kde kanál křižuje Sopřežský potok.

Opatovický kanál je v dnešní době poměrně dobře splavný po celé své délce. Vodáci pouze musí počítat s větším množstvím nízkých lávek a míst, která však jdou překonat obvyklým způsobem. V červnu se zde pravidelně koná splavení Opatovického kanálu neboli „Haldy“. Plavba je vhodná i pro začínající vodáky. Kanál se splavuje od Opatovic nad Labem do Lázní Bohdaneč. Podél kanálu jsou i vyznačené cyklostezky, které zajisté ocení sportovní i rekreační cykloturisté.

Kontakt:

Městsko-lázeňské informační centrum
Pernštýnská 117
533 41 Lázně Bohdaneč

www.lazne.bohdanec.cz

tel.: 466 924 221
infocentrum@lazne.bohdanec.cz

Zdroj fotografie: Wikipedia


GPS souřadnice

50.0855647, 15.6682205 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 5' 8.03288'', E 15° 40' 5.59387''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu