mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůVápenné pece ve Vendryni

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Vápenné pece se nachází v obci Vendryně nedaleko Třince. Jedná se o unikátní technickou památku, která byla v roce 2003 zrekonstruována a jedná se o jeden ze zdejších oblíbených turistických cílů.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Technické památky jsou především v posledních letech znovuobjevovány a velmi ceněny. Prakticky v celé Evropě se jedná o nejvyhledávanější turistické cíle poslední doby, které však ještě v dobách nedávných byly silně opomíjeny. Historie zdejších pecí sahá do začátku 19. století, kdy zde byl proveden geologický průzkum za účelem nalezení ložisek železné rudy.

Železná ruda byla potřeba nejprve pro huť v Ustroni a poté pro provoz nově založených železáren v nedalekém Třinci. A právě v této době se zde začal těžit ve 3 lomech vápenec. Vypalován byl ve 2 pecích, které se místním nářečí nazývají „wopienky“. V roce 1895 byla ukončena těžba železné rudy, avšak vápenec se nadále těžil. Provoz vápenných pecí byl definitivně ukončen roku 1965, kdy byla ukončena i těžba vápence ve zdejších lomech. Pece naštěstí zůstaly na svém místě, nebyly zbourány a nyní po významném přispění Ministerstva pro místní rozvoj ČR byly opraveny a konzervovány tak, aby mohly sloužit jako významná technická památka pro budoucí generace.

Výroba vápna probíhala primitivním způsobem, stejně tak i oprava pecí. Vápno bylo páleno tak, že do šachty bylo střídavě naváženo uhlí a vápenec. Uhlí bylo vydatný zdroj tepla a díky tepelné reakci se vápenec postupně vypaloval na pálené vápno. Vzniklé zplodiny byly odváděny komínem z pece ven, vsázka (vápenec a uhlí) postupně klesala šachtou dolů a dole pak dělníci vyhrabávali ono pálené vápno, které bylo dodáváno spotřebitelům. Opravy pecí probíhaly tak, že se vyzdívaly a stabilita byla zaručena použitím ocelových obinadel a výztuží.

Vápenné pece naleznete při procházce pro zelené turistické značce asi 2 km východně od železniční zastávky Vendryně, kde je zároveň konečná zastávka autobusů z Třince. Vede sem i cyklostezka č. 6086, která je postupně doplňována o naučnou stezku „Po stopách hutnictví“.

Zdroj fotografií: Wikipedie


GPS souřadnice

49.6666143, 18.7130855 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 39' 59.81148'', E 18° 42' 47.1078''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu