mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPřečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – Jeseníky

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Trávíte-li dovolenou v Jeseníkách, rozhodně nezapomeňte navštívit unikátní vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Jedná se o jednu ze zdejších nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí. V roce 2005 dokonce zvítězila v soutěži o „Div České republiky“.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Když zpravodajský server iDNES.cz v roce 2005 vyhlásil anketu o 7 největších divů České republiky, mnozí by asi nevěřili, že se tato stavba v naší zemi plné mnoha historických staveb, objektů a areálů umístí. Umístila se mezi 7 největších divů a stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou například Pražský hrad, Karlštejn či Zámek Hluboká. Ve finále této hlasovací soutěže se dokonce stala největším Divem České republiky a je na to právem hrdá.

Tato přečerpávací vodní elektrárna se nachází na říčce Divoká Desná u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk a je to nejvýkonnější vodní elektrárna v Česku. Jelikož je umístěna v chráněné krajinné oblasti, nachází se z ekologických důvodů celý provoz v podzemí.

Pojem přečerpávací znamená, že pokud je v elektroenergetické soustavě přebytek energie, tak se voda čerpá z dolní nádrže do horní, a poté v případě nedostatku se pomocí turbínového provozu spouští opět dolů a vytváří dodatečnou elektrickou energii. Toto se opakuje i několikrát denně, aby byla zabezpečena dostatečná stabilita v elektrizační soustavě, která je především v posledních letech výrazně narušena zapojením větrných a slunečních elektráren do sítě.

V přečerpávací elektrárně se pořádají celoročně exkurze, které zahrnují dolní i horní nádrž (v zimních měsících se kvůli sněhové pokrývce prohlídky horní nádrže nekonají). Tyto exkurze jsou především v letních měsících velmi navštěvované, proto je vhodné se předem objednat. Ročně navštíví tento Div České republiky asi šedesát tisíc lidí.

Výchozí bod prohlídek se nachází ve Ski areálu Kouty, což je nově vybudované centrum zábavy a sportu. K horní nádrži se můžete dostat speciálním autobusem provozovatele nebo se můžete přiblížit na 4,5 km i šestisedačkovou lanovkou, která vás vyveze nahoru a k elektrárně pak můžete dostat pěšky, na kole nebo minibusem, který zde pendluje. Obojí je vypravováno ze Ski areálu Kouty.

Adresa:
Ski areál Kouty
Kouty nad Desnou
78811 Loučná nad Desnou

Zdroj fotografií: www.dlouhe-strane.cz


GPS souřadnice

50.0748794, 17.1587563 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 29.56585'', E 17° 9' 31.52252''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – Jeseníky

  1. Lenka Slezáková

    jojo je to tam hezke :-)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu