mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůÚzkorozchodná železnice Osoblaha-Třemešná ve Slezsku

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Osoblažsko či Osoblažský výběžek je území ze tří stran obklopené Polskem, ze zvlněné krajiny podhůří Jeseníků plynule přecházející do rozlehlých slezských nížin. Dnes je tento chudý kraj poznamenaný periferní polohou – přestože jej poničily boje na konci 2. světové války, narazíme zde na několik zajímavých památek.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Největší atrakcí je však úzkorozchodná železniční trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy o rozchodu 760 mm, dlouhá 20 km. Slouží nejen pravidelné přepravě obyvatel zdejších obcí a městeček, ale též speciálně pro turisty. O letních víkendech se tak můžeme svést vláčkem, taženým historickou parní lokomotivou. Trať nikdy nedosáhla takové popularity jako třeba úzkokolejky z Jindřichova Hradce v jižních Čechách, ale její romantiku již turisté začali objevovat.

Největší zvláštností trati je vysoký počet oblouků – napočítáme jich 102. Těžko bychom tu hledali nějakou logiku, když terén podobná řešení ani nevyžaduje. Jednalo se ale o umělé prodloužení trati – podle tehdejších předpisů totiž minimální délka nové tratě musela být alespoň 20 km. A tak oficiální provozní délka je 20,218 km.

Pravidelný provoz byl zahájen v roce 1898 – první vlak vyjel ve 3.50 ráno. Slavnostní soupravu pak přivítali v Osoblaze v 11.50 hodin za účasti místní honorace a slavnost vyvrcholila banketem pro stovku pozvaných hostů. Celý Osoblažský výběžek, který až do roku 1783 patři Olomouckému biskupství býval moravskou enklávou, nacházející se uvnitř území Slezska.

Trať míjí zříceniny mohutného hradu Fulštejna. Jeho pán, Herbord z Fulštejna se 26. srpna 1278 zúčastnil bitvy na Moravském poli a mohl „pohnout dějinami“. Zaútočil totiž přímo na římského krále Rudolfa Habsburského a zabil pod ním jeho koně. Mocnářův život už ale neohrozil – byl císařovými ochránci přemožen a zajat.

Nejvyšší dovolená rychlost vlaku, který projíždí deseti zastávkami, je 40 km/hod. Tato úzkorozchodná železnice je nejstarší úzkokolejkou ve střední Evropě.

Slezské zemské dráhy
Třemešná ve Slezsku
Tel.: 602 719 697
Web: http://www.osoblazsko.com/

Zdroj fotek: http://www.osoblazsko.com/


GPS souřadnice

50.2750426, 17.7148719 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 16' 30.15336'', E 17° 42' 53.53884''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu