mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHamousův statek ve Zbečně

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Navštivte s námi překrásnou selskou usedlost, jejíž dějiny jsou známé již od přelomu 16. a 17. století. Hamousův statek nalezneme přímo naproti kostelu sv. Martina v obci Zbečno s historií sahající do dob prvních Přemyslovců.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Hamousův statek patří mezi nejstarší veřejnosti zpřístupněné památky lidové architektury ve Středních Čechách. Poznáte nejen jak se dříve bydlelo a hospodařilo, ale také jaká řemesla dříve lidé uměli a jaké měli zvyky. Tato usedlost sloužila především k hospodářským účelům, pouze krátkou dobu zde byla zájezdní krčma. Již od roku 1763 zde František Hamous opravoval toto stavení a ostatní přilehlé hospodářské stavby  a i další majitelé se snažili udržet statek v jeho původní pdobě.

Při vstupu dovnitř se ocitnete v síni, kde naproti vchodu uvidíte blok černé kuchyně s chlebovou pecí. Vpravo je pak vchod do velké místnosti hospodáře a z ní do malé světnice,kde se nachází kuchyně hospodyně. Nenechte si ujít ani historické zděné chlévy, stáj, stodolou a další hospodářské stavby. Dnešní zachovalá podoba statku je zásluhou Františka Kučery a jeho zetě Václava Barchánka, kteří statek neopustili a i v době moderního bydlení zde zůstali.  Stavení bylo obydleno až do roku 1992,  poté odkoupeno Památkovým ústavem středních Čech. Od roku 1995 byl tento statek ve Zbečně zpřístupněn veřejnosti. Každoročně se zde koná řemeslnický jarmark a o sobotách na Vás čeká ukázka pečení chleba s ochutnávkou.

Hamousův statek č.p. 22
27024 Zbečno
Tel.: 313 558 440
web: www.zbecno.cz

Zdroj fotek: www.zbecno.cz


GPS souřadnice

50.0410129, 13.9208638 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 2' 27.64644'', E 13° 55' 15.10968''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu