mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůDělostřelecká tvrz Bouda – Těchonín

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (0)
Loading...
Orientační mapka výletu

Ačkoli je Bouda nejmenší stavebně dokončenou tvrzí někdejšího opevnění, je současně největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. Její hlavní zbraní byla dělostřelecká otočná věž Horymír, do sestavy dále patří tři pěchotní sruby a vchodový objekt, vesměs spojené rozsáhlým systémem podzemních chodeb.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dělostřelecká tvrz Bouda leží asi 6 km severovýchodně od Jablonného nad Orlicí v Těchoníně, v dnešním Pardubickém kraji.

Po válce měla Bouda složit jako muniční sklad, ovšem kvůli nevyhovujícím geologickým podmínkám a také nedostatku financí armáda posléze tvrz opustila. Bouda pak byla po řadu let volně přístupná. Zbylé pancéřové zvony byly odvezeny do sběru, vyzdívky kasárenských sálů z dvakrát pálených cihel se staly zdrojem kvalitního staebního materiálu pro lidi z okolí a tvrz postupně chátrala.

V roce 1990 Společnost přátel československého opevnění za dobrovolné pomoci desítek nadšenců z řad amatérských zájemců o československé opevnění zahájila rekonstrukční práce a během několika let se podařilo tvrz zpřístupnit pro veřejnost.

O československém pohraničním opevnění koluje řada mýtů a pověstí – například se vypraví, že bunkry byly stavěny tak, aby z každého byly vidět dva další. Něco jsou nesmysly, něco se blíží skutečnosti. Například tvrz Bouda byla schopna palebně podporovat sousední tvrze Adam a Hůrka, společně měly jednak bránit prostor Zemské brány, jednak ostřelovat důležitý uzel nepřítele – město Mittewalde, dnešní Miedzylesie v Polsku.

Návštěvu s menšími dětmi je důležité dobře zvážit, prohlídka Boudy představuje téměř dva kilometry podzemí, více než třista schodů vzhůru a třista schodů dolů.

Dělostřelecká tvrz Bouda
561 66  Těchonín
web: http://boudamuseum.com/

Návštěvní doba:
Od 1.května do 31. října.
Prohlídky začínají v 11.00 h, 13.00 h a v 15.00 h. V červenci a srpnu mohou být vstupy do podzemí častější.


GPS souřadnice

50.0669048, 16.6398583 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 0.85728'', E 16° 38' 23.48988''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Dělostřelecká tvrz Bouda – Těchonín

  1. Tomáš Pavlan

    jeto hezky vylet ale ochota nekterych lidi co tam provadi tam je horsi to je aspon muj dojem

  2. Ruda Sazama

    Navštívil jsem tvr Boudu před několika lety, když jsem se toulal po Orlických horách (Suchý vrch, Kralický sněžník, Králíky…). Všem doporučuji shlédnout toto zajímavé „muzeum“…

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu