mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůČerné jezero a Čertovo jezero – tajemná voda

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Největší (18,4 ha), nejhlubší (39,8 m) a nejníže položené (1008 m) ze šumavských jezer je Černé jezero, které leží pod sv. svahem Jezerní hory a společně s Čertovým jezerem je součástí rozsáhlé národní přírodní rezervace.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Černé a Čertovo jezero se nacházejí v blízkosti Železné Rudy. Voda v jezeře je tmavá – proto i ten název. Tajemnost místa umocňují příběhy o utopencích i pověsti o tom, že jezero je bezedné. Černé jezero je spojeno se zinscenovanou akcí Státní bezpečnosti v roce 1964.

Za účasti Československé televize byly ze dna jezera vyloveny bedny s údajně tajemným obsahem – prý nacistickým archivem. Jednalo se však o špatně zorganizovanou provokaci. Bedny do jezera krátce před „monstrací“ vhodila sama tajná policie a v bednách nebylo nic jiného než bezcenný papír. Potřebné dokumenty měla na objednávku dodat sovětská KGB – zásilka se ale zpozdila a tak nezbylo nic jiného než sehrát toto improvizované divadlo.

Impozantním prvkem v bezprostřední blízkosti Černého jezera je 320 metrů vysoká Jezerní stěna. Stěna se nachází na severním úbočí Jezerní hory a je součástí stejnojmenné přírodní rezervace, která byla vyhlášena už v roce 1911. Zajímavostí je, že stěna je jednou z mála míst, kde na Šumavě vznikají laviny.

Nejlepší přístup k jezeru umožňuje trasa žluté značky z parkoviště na Špičáckém sedle, které je od jezera vzdálené asi 3,5 kilometru.

Druhé největší (10,34 ha) a druhé nejhlubší (36,7 metrů) šumavské jezero je Čertovo jezero, spojené s příběhem o utopeném ďáblovi. Čertovo jezero je přístupné pouze po turistických cestách. U značené stezky od Čertova jezera k Železné Rudě spatříme pomníček známého českého malíře, ilustrátora Babičky Adolfa Kašpara, který zde na výletě v létě 1934 zemřel.

Jezera jsou celoročně přístupná.

Černé jezero – Jezerní hora
Web: http://www.zeleznaruda.info/jezera.php

Zdroj fotek: zeleznaruda.info


GPS souřadnice

49.1666667, 13.1833333 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 10' 0.00012'', E 13° 10' 59.99988''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu
Čtěte:   Chalupská slať - rašeliniště, naučná stezka

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu