mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSvatošské skály

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+3)
Loading...
Orientační mapka výletu

Navštivte s námi impozantní skalní město, které se nachází na levém břehu Ohře a je tvořené až 50 m vysokými žulovými skalními věžemi a jehlany s až 10 cm velkými krystaly ortoklasu a žilkami křemene, ano řeč je o Svatošských skalách. K Svatošským skalám se dostanete z Karlových Varů po modré turistické značce, oblastí prochází trasa naučné stezky Doubí – Svatošské skály.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Svatošské skály leží v Doubí, což je část Karlových Var, která se nachází 6 kilometrů jihozápadním směrem od jeho centra. Panorama Svatošských skal se objevuje i v jednom českém filmu. Přestože hlavní hrdinové filmu Rafťáci sjíždějí Vltavu, jako mávnutím kouzelného proutku se objevují v těchto místech na Ohři.  K bizarním žulovým skalám se váže dávný příběh o zkamenělém svatebním průvodu, který má hned několik verzí. Podle jedné z nich zaklela všechny svatebčany do této podoby zklamaná víla, kterou zradil její pozemský milý. Svatební průvod připomíná i názvy skal. Směrem od visuté lávky (od západu k východu) to jsou Jan Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchýně a Zámek, na opačném břehu asi 0,75 km proti proudu stojí skalní věž Samotář.

Příběhy, spojené se Svatošskými skalami inspirovaly řadu literátů. Romantické skály se objevují např. v dílech bratří Grimmů, Johanna Wolfganga Goethe, Theodora Körnera a mnohé další.  Okolí těchto skal je překrásné a stává se častým cílem nejen turistů, ale také cyklistů, vodáků a samozřejmě lezců. Oblast Svatošských skal se nachází v chráněné krajinné oblasti a je státní přírodní rezervací. Občerstvit se můžete v restauraci Jan Svatoš, kde máte i možnost nákupu turistické známky.

Okolí je volně přístupné.

Svatošské skály
Doubí 49
360 07 Karlovy Vary 7
Tel.: 353 332 585
Web: http://www.restaurace-jan-svatos.cz/#svatosske-skaly

 

Zdroj fotek:  http://www.photo.czechtourism.com


GPS souřadnice

49.318668, 14.716147 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 19' 7.2048'', E 14° 42' 58.1292''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu