Pokud hledáte výlety podle krajů či turistických regionů, můžete zkusit filtry zobrazené nad výlety v každé kategorii nebo nahlédněte na mapu výletů.

 • Z  (continued)

 • Zoologická zahrada PrahaAreál ZOO Praha leží v krásné trojské kotlině, kde spodní rovinatá a vlhčí část je od horní suché části oddělena mohutnou skalní stěnou. Pražská ZOO je otevřená již od roku 1931 a dnes v ní žije více než 670 druhů zvířat.
 • Zoologická zahrada se zámkem Lešná - ZlínJako z pohádky působí zámek v areálu zoologické zahrady na okraji Zlína. Původní objekt ze začátku 19. století byl zbořen a na jeho místě majitel panství František Seilern nechal do roku 1893 vybudovat romantický komplex s hlavní budovou ozdobenou černými arkýři, štíty, věžemi a věžičkami, nad nimiž vystupuje výrazná válcová věž.
 • Zoologická zahrada Ústí nad LabemZahrada leží v městské části Krásné Březno na prudkých svazích labského údolí na ploše 30 ha. Za hezkého počasí se dá v ústecké ZOO strávit celé odpoledne nebo celý den. ZOO byla založena již v roce 1908 ústeckým podnikatelem Heinrichem Lumpem. Zprvu měla podobu soukromé ptačí rezervace pod názvem Lumpepark, která v roce 1914 otevřela brány široké veřejnosti.
 • Zámek CtěniceZa Prahou a přecev Praze - plně platí o malé osadě čtvrti Vinoř s areálem zámku a hospodářského dvora, po roce 1995 vzorně rekonstruovaného majitelem hl. městem Prahou. Panské sídlo vzniklo renesanční přestavbou a rozšířením pětiboké gotické tvrze ze 14. století, současný vzhled je barokně klasicistní z 2. poloviny 18. století.
 • Zámek DobříšZavítejte s námi na pozoruhondý zámek Dobříš, který vyniká svojí překrásnou rokokovou architekturou a překrásnou francouzskou zahradou. Zámek se nachází přibližně 35 km od Prahy, směrem na Strakonice.
 • Zámek DěčínVysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe nalezneme překrásný zámek Děčín. V roce 1128 zde byl vystaven přemyslovský královský hrad, který byl v 17. století přestavěn na zámek a přibližně o sto let později získala současnou barokní podobu.
 • Zámek Humprecht - SobotkaZámeček neobvyklého tvaru stojí na kopci nad Sobotkou patří k typickým dominantám Českého ráje. Raně barokní stavba mírně oválného půdorysu vyčnívá mezi stromy jako maják a patří mezi národní kulturní památky.
 • Zámek Jezeří, Horní JiřetínZámek Jezeří patří mezi nejzajímavější objekty v České republice a okolní krásná příroda přímo vybízí k návštěvě tohoto pozoruhodného objektu. Zámek byl kdysi sídlem rodu Lobkowiczů a představoval významné kulturní a společenské sídlo.
 • Zámek Kačina - Svatý MikulášVelký zámek s anglickým parkem u vsi Svatý Mikuláš na Kutnohorsku je naší nejkrásnější ukázkou empírové architektury. Dal jej vybudovat v letech 1806-24 nejvyšší purkrabí Království českého Jan Rudolf Chotek podle projektu drážďanského architekta Ch.F. Schurichta. Chotkové jej vlastnili do roku 1911, pak přešel dědictvím na Thun-Hohensteiny.
 • Zámek KynžvartNávštěvní okruh zámku Kynžvart nadchne snad každého výletníka. Těšit se můžete na pětadvacet místností, mezi kterými figurují jak soukromé salóny a knihovny, tak i velice zajímavý kabinet kuriozit, jídelna či zámecké muzeum. Tento překrásný zámek najdete v těsné blízkosti Mariánských Lázní, na soutoku tří potoků.
 • Zámek Lednice - památka UNESCOZámek Lednice patří mezi vzhledově nejreprezentativnější zámky v naší zemi. Dnešní podobu mu vtiskla novogotická přestavba z let 1845-58 podle Georga Wingelmüllera. Dvoupatrová budova zámku je zasazena v čarokrásné zámecké zahradě.
 • Zámek LitomyšlPerlou města Litomyšl je jistě nádherný renesanční zámek, který nechali vybudovat mocní a bohatí Pernštejnové v letech 1568 - 1581. Zámek se téměř dochoval v původním stavu
 • Zámek MikulovScházelo málo a na vápencovém návrší nad městem mohla dnes být jen hromada sutin. V dubnu roku 1945 totiž ustupující německá vojska zámek úmyslně zapálila - oheň jej obrátil v trosky, zničil cennou uměleckou výzdobu i unikátní sbírky Moravského muzea.
 • Zámek MiloticeZámek Milotice se nachází v úrodném vinařském kraji a řadí se mezi jeden z nejkrásnějších v České republice. Původní renesanční objekt ze 16. století na místě staré tvrze sice spustl, al edíky Serenyiům byl v letech 1719-44 přebudován ve stylu vrcholného baroka
 • Zámek MělníkPředchůdcem dnešního města Mělník bylo ústřední hradiště kmene Pšovanů, které se nazývalo Pšov
 • Zámek PotštejnZavítejte s dětmi na překrásný zámek Potštejn, kde se seznámíte s příběhy potštejnské minulosti plné tajemných duchů historických postav. Historie Potštejna se datuje do 13. století, kdy byl za vlády Přemysla Otakara II. založen hrad. Roku 1495 kupuje hrad Poštejn Vilém z Pernštejna a pouští se do mohutné přestavby hradu.
 • Zámek TřeboňNejvyhledávanější památkou starobylého města, jednoho z nejkrásnějších u nás je zámek Třeboň, který vznikl na místě původního panského sídla a hrádku ze 14. století. Po požáru v roce 1562 se objekt změnil na renesanční zámek. Další rozsáhlou stavební etapu zaznamenal třeboňský zámek za vlády posledního rožmberského vladaře Petra Voka
 • Zámek ZákupyPokud Vás zajímají jedinečné soubory vybavení císařských salonů z poloviny 19. století., pak si nenechte ujít návštěvu zámku Zákupy. Rozsáhlý zámek na okraji stejnojmenného městečka stojící na místě starší tvrze Vám jistě utkví dlouho v paměti. Městečko Zákupy se nachází východně od České Lípy.
 • Zámek a muzeum PolnáMěsto Polná nabízí svým návštěvníkům překrásný zámek s muzeum na ostrohu nad rybníkem Peklo. Zavítejte s námi to tohoto překrásného městečka, kde shlédnete opravdu bohatou historii. Polná leží na rozhraní Čech a Moravy, vznikla přibližně v polovině 12. století.
 • Zámek Červená LhotaRenesanční vodní zámek Červená Lhota se řadí mezi nejkrásnější pohádkové zámky u nás. Nachází se ve východní části jižních Čech na severu Jindřichohradecka. Jeho romantické položení na skále uchvátí nejednoho návštěvníka a jistě na toto krásné místo nikdy nezapomenete.
 • Zámek ŽlebyJako vystřižený z romantické pohádky vyhlíží malebný zámek na návrší nad městečkem Žleby, jehož předchůdcem byl gotický hrad, přestavěný renesančně a barokně. Současný vzhled získal objekt při novogotické přestavbě F. Schmoranze pro Auersperky v letech 1849-68.
 • Zřícenina hradu Dívčí KámenDokonalé spojení přírody a historie nabízí svým návštěvníkům zřícenina rožmberského hradu Dívčí Kámen, která se nachází na skalnaté vyvýšenině mezi Křemžským potom a meandrující Vltavou. V okolí hradu jsou lesnaté stráně, což podtrhuje jeho romantický charakter.
 • Zřícenina hradu Hazmburk - LibochoviceJedna z našich nejkrásnějších a nejmajestátnějších zřícenin s nezaměnitelnou siluetou stojí na strmém čedičovém kopci nad Libochovicemi, jakoby od jihu strážila vstup do Českého středohoří.
 • Zřícenina hradu KošumberkZ dálky si možná více než zámeckým zřícenin všimnete pyšné věže poutního kostela Panny Marie na Chlumku. Je podstatně mladší než zámek, ale to není jediný důvod, proč se dochoval v lepší kondici. A přece Košumberk, na přelomu 16.-17. století přestavený z gotického hradu na renesanční sídlo bohatých Slavatů, býval nejvýstavnější v okolí. Hrad byl založen koncem 13. století Ojířem z Košumberka.
 • Zřícenina hradu Kraví HoraNedaleko vsi Kuroslepy nalezneme zbytky hradu Kraví Hory – půlkruhová zeď válcové věže a hradní příkop. Hrad Kraví Hora byl postaven počátkem 14. století a patří k nezaměnitelným dominantám Novohradských hor. První písemná zmínka o tomto hradě je až z roku 1367.
 • Zřícenina hradu ZvířeticePokud se počasí umoudří, pak jistě stojí za návštěvu překrásný hrad Zvířetice, který se nachází v Bakově nad Jizerou. Blížící se jaro přímo láká k výletům po památkách a tudíž si nenechte ujít tuto hradní zříceninu, která patří mezi velice oblíbený cíl turistů. Hrad založil na začátku 14. století Zdislav z Lemberka a jistě Vás potěší, že je přístupný po celý rok. Bakov nad Jizerou nalezneme přibližně 5 km jihozápadně od Mnichova Hradiště směrem k Mladé Boleslavi.
 • Zřícenina kláštera Rosa coeli - Dolní KouniceRosa coeli (Růže nebeská) byl pojmenován nejstarší ženský klášter na Moravě - založen byl již v roce 1181 a v roce 1183 sem byly uvedeny premonstrátky z Louňovic (dnešní Louňovice pod Blaníkem).
 • U

 • Ústřední informační služba Blansko - Skalní mlýnTuristické informační centrum Blansko - Skalní mlýn nabízí celoročně informace o zajímavostech v okolí města Blansko (region Jižní Morava) a turistické oblasti Moravský kras a okolí.
 • Úzkorozchodná železnice Osoblaha-Třemešná ve SlezskuOsoblažsko či Osoblažský výběžek je území ze tří stran obklopené Polskem, ze zvlněné krajiny podhůří Jeseníků plynule přecházející do rozlehlých slezských nížin. Dnes je tento chudý kraj poznamenaný periferní polohou - přestože jej poničily boje na konci 2. světové války, narazíme zde na několik zajímavých památek.
 • Č

 • Černé jezero a Čertovo jezero - tajemná vodaNejvětší (18,4 ha), nejhlubší (39,8 m) a nejníže položené (1008 m) ze šumavských jezer je Černé jezero, které leží pod sv. svahem Jezerní hory a společně s Čertovým jezerem je součástí rozsáhlé národní přírodní rezervace.
 • Čertova zeďUnikántí čedičový útvar, národní přírodní památka, vystupující jako hradba s vodorovně uloženými sloupcovými kvádry horniny. Nejnápadnější útvar, zvaný Čertův stolec, je vysoký 8 metrů a 15 metrů dlouhý.
 • Česká svíčkárna u PrahyNavštivte s námi výrobu svíček při exkurzi ve svíčkárně, která vznikla v roce 1990. Česká svíčkárna se nachází v Šestajovicích nedaleko Prahy na ploše 4500 m2. Šestajovická svíčkárna nabízí nejen vlastnoruční výrobu a zdobení svíček, ale také farmu s desítkami zvířat.
 • Český ráj
 • Š

 • Šibeniční vrch u TrutnovaNa vrchu Šibeník u Trutnova v nadmořské výšce 509 m se nachází památník s rozhlednou. Název vrchu je odvozen od šibenic, které zde stávaly od konce 18. století. Památník je pak vzpomínkou na bitvu z prusko-rakouské války, která se nedaleko odehrála 27. června 1866.
 • Šumavské léto s párouDnes se společně vydáme objevit kouzlo dávno zapomenutých časů na českých železnicích. Každý, kdo vlakem procestoval malebné kouty Šumavy, dobře ví, že jedna z nejpomalejších lokálek se nachází na Prachaticku. Osm kilometrů stálého stoupání z Černého Kříže do Nového Údolí dokáže vláček ujet za dvacet minut.
 • Švýcárna Slatiňany - muzeum starokladrubského koněVyrážíte-li na výlet do Slatiňan, nezapomeňte navštívit i zdejší novou turistickou atrakci - nově zrekonstruovaný objekt Švýcárna. Dlouholetá ruina, kolem které se procházelo na velmi známý Kočicí hrádek ale již září novotou a můžete zde navštívit interaktivní muzeum starokladrubského koně.
 • Šťastná země - areál pro děti, RadvánovicePřírodní zábavný areál Šťastná země v Radvánovicích navštíví každoročně již od roku 2004 velké množství návštěvníků - zejména rodiny s dětmi, pro které je areál primárně určen. Tak vysoká koncetrace dětské zábavy a přírodních prolézaček totiž široko daleko není.
 • Ž

 • Žižkovský vysílač v PrazeŽižkovský vysílač se nachází v Mahlerových sadech na Žižkově v Praze. Měří 216 m a je nejvyšší stavbou Prahy. Znám je i díky instalaci obřích soch miminek od architekta Davida Černého. V roce 2009 získat druhé místo v anketě VirtualTourist.com o nejošklivější stavbu světa.